top of page
Search

Keskkonnatervise töögrupist – taimne toidab!

Autor: Mari Perens

Semestri lõpetab keskkonnatervise töögrupp rõõmusõnumiga – kevadisel üldkoosolekul kirjutas Selts alla taimse toidu osakaalu suurendamise seisukohale! See on aastale igati väärikas kulminatsioon, sest sellel aastal on töögrupp toimetanud peamiselt just toitumise teemade lainel.


Aasta alguses võeti rahvatervise töögrupi kolleegidelt üle teatepulk, milleks on otse loomulikult toitumise projekt. See sai keskkonnagrupis uue kuue ja nime – tervislikust toitumisest sai teadlik toitumine. Peale julgeoleku-, majandus- ning tervishoiukriisi valitseb nii Eestis kui ka maailmas kliimakriis, seega meile tundus, et toitumisest rääkides ei saa lisaks tervisele ei üle ega ümber keskkonnateadlikkuse aspektist. Oktoobris toimuski ühepäevane lektorite koolitus, kus muu hulgas sai ise teha hummust ja teisi hõrgutisi koos Eestimaa Looduse Fondiga, kuulata oma ala spetsialiste Tervise Arengu Instituudist, Taimsest Teisipäevast ja Tartu Forseliuse Koolist ning teada rohkem dumpster diving’ust läbi Foodsharing Tartu vabatahtlike kogemuse. Võtsime koolitusele kampa peale arstitudengite ka toitumishuvilised tudengid teistelt erialadelt – õpetajatest geeniteadlasteni – ja päeva lõpuks sai kokku üks tore punt lektoreid, kes on viimase poole aasta jooksul usinalt kooliõpilasi harinud!

Tervisliku toitumise töötoad

Tervisliku toitumise töötoad koolinoortele


Lektorite koolitus


Enne jõule toimus lausa viie EAÜSi töögrupi koostöös Maailmakohvik, kus keskkonnatervise esindajate lauas räägiti teemal „Kas liha peaks sööma?”. Ekspertidena olid kohale tulnud Kadi Kaljurand (Nähtamatud Loomad) ning Rainer Kravets (Taimne Teisipäev). Arutelu oli väga viljakas ning nii mitmedki seltsikad jäid mõneks päevaks peale ürituse lõppu lihaalternatiivide üle mõtteid mõlgutama.


Maailmakohvik

Veebruaris alustati ühe väga perspektiivika üritustesarjaga – „Ma ei julge sellest oma arstile rääkida.” Selle ürituste sarja eesmärk on harida arstitudengeid teemadel, milles praegu on tervishoius lüngad. Nagu juba muster on, peeti sarja avaüritusel maha üks grandioosne paneeldiskussioon veganluse teemal, sest paljud veganid ei saa Eesti tervishoius üldjuhul korralikku nõustamist. Paneelis osalesid perearst Marta Velgan, toitumisnõustaja Triin Muiste ja Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Heldi Marleen Lang, tänu kellele saime näiteks teada, et taimsest toidust on võimalik kätte saada kõik aminohapped. Meie suureks rõõmuks oli üritus äärmiselt menukas, mis oli kindlasti intrigeeriva teema, kahe külmikutäie jäätise ja teiste lahedate sponsorite tõttu.

Ma ei julge sellest oma arstile rääkida: veganlus Fotod: Pauline Rummel


Aprillis korraldasid kaks vinget töögrupi liiget Keskkonnanädala raames keskkonnateadliku kokkamise töötuba. Keskkonnanädalat korraldavad Tartu tudengiorganisatsioonid koos, seega oli teiste erialade tudengitelgi võimalik töötoast osa saada. On kuuldud jutte ja kõlanud sosinaid, et midagi sarnast võib keskkonnagrupp korraldada ka 2023. aasta Rebasehüppel…

Keskkonnanädal


Seisukoha kirjutamine


Olemegi jõudnud aprilli lõppu, kui mõned entusiastlikumad töögrupi liikmed kirjutasid õhtu otsa Maarjamõisas taimse toidu osakaalu suurendamise seisukohta, pärast täiendati seda veel koduski ning viimane lihv sai tehtud õhtul enne tähtaega. Mõtteid oli mõlgutatud selle ümber juba mullusest sügisest ning veteranliikmete sõnul tegelikult juba paar aastat, aga kaua tehtud kaunikene! Nagu öeldud, kiideti see üldkoosolekul heaks ning töögrupp võis endaga igati rahul olla.

Kevadine üldkoosolek 2023


Kevadisel suurkogul sai keskkonnatervise töögrupp ka uue juhi, kes siinkohal väga tänab oma eelkäijat kõigi tehtud pingutuste ja lahedate ürituste eest. Keskkonnagrupp on EAÜSi kõige lühema ajalooga töögrupp ning seetõttu on selle tegemised parasjaguse juhi ning liikmete nägu, millest juhtuski selleaastane suunitlus toitumisele. Neid teemasid uuel aastal unarusse kindlasti ei jäeta, kuid kui töögrupile juba kord vabad käed on antud, näeb kindlasti varsti üritusi ka teistel teemadel. Samad hääled, kes Rebasehüppe kokkamisõhtust sosistasid, räägivad ka näiteks rattamatkast…


Comments


bottom of page