top of page
Search

Nüüd on aeg maailma päästa

Autor: Annika Arrak


Maakera ja selle erinevate elukeskkondadega on üles kaevumas aina rohkem probleeme. Vahel tundub, et need on nii hoomamatult suured ning neid koguneb aina juurde, et inimkond ei jõuagi midagi ära teha, enne kui maa koost laguneb. Kuid meie oleme siin, et nende probleemidega tegeleda, ja kui meile võimalus antakse, siis peaksime sellest kümne küünega kinni haarama, eks? Jõulud on andmise aeg ja mis oleks parem, kui teha kingitus kogu maailmale - ja seejuures veel väga suur kingitus?


Rohkem kui 70 protsenti maakerast on kaetud veega. See on täiesti hullumeelne number, mida keegi meist ei suuda ilmselt ette kujutada. Vesi on elu aluseks ja kontrollib kogu maailma käekäiku - kui üks asi on selge, siis on see don’t mess with earth’s life juice. Kuid, nii palju kui me ka ei ürita seda hoida, näitab vesi väga selgelt ka ära, kuidas maailm toime tuleb. Ookeanid, mered, jõed ja järved koguvad endasse meie ülejääke, prügi, mustust ning kui me vee eest ei hoolitse, on sellel tõsised tagajärjed nii looduse kui inimeste tervisele. Iga aasta koguneb vette määratu kogus prügi - plastiku kogus suureneb aastast aastasse, mõjudes surmavalt vee-olenditele, ning sellest lagunenud mikroplastik jõuab aina rohkem ka inimeste toidulauale. Kas ookeanides on tõesti nii palju plastikut? Jah, on küll. Igas minutis igas päevas suubub ookeanidesse üks suure veoauto täis plastikut. Aastaks 2050 võib ookeanides olla rohkem plastikut kui on kalu. Rannikualadelt on prügi kandunud ka saartele, kus inimtegevust ei toimu - kogu maailma veed on ühenduses, ja täis reostust, mida me tekitame. Kuid fakte ookeani reostuse kohta saab igaüks googeldada - praegu on aeg otsida lahendusi.


Mainisin, et jõulud on andmise aeg. Just selle aasta jõuludel on meil võimalus maailmale meeletult tagasi anda. Kuni detsembri lõpuni on käimas megaprojekt: Team Seas. Aastaks 2022 puhastame ookeanid kolmekümnest miljonist naelast prügist. Projekt on juba täistuuridel käimas, kuid mida rohkem me annetame, seda kaugemale selle projektiga jõutakse. Suur summa, mida loodetakse koguda, on üks dollar ühe naela prügi eest, ehk siis aukartustäratav 30 miljonit dollarit. Hea uudis? Üle poole on juba koos. Kuid ilma igaühe abita on siiski väike võimalus, et eesmärgini jõuame. Üksi ei suuda me kunagi ookeanist piisavalt prügi välja sorteerida, kuid miljonid ja miljonid inimesed koos: me suudame kõike. Projekt, mis algas mõne youtuberi koostöö ideest, on nüüd võtnud imelised tuurid: puhastatakse ookeane, randu ning jõgesid samaaegselt, ühendades kümnete organisatsioonide pingutused, ning tuues probleemi kogu maailma ette.


Miks me peaksime uskuma, et selline projekt üldse töötab? Sest see juba on töötanud. Aastal 2019 käivitus samamoodi, vaid mõned kuud enne aasta lõppu projekt Team Trees, eesmärgiga koguda 20 miljonit dollarit enne 2020 aasta algust, et iga annetatud dollari eest istutada üks puu. Ja nad tegid selle ära! Inimesed tulid kokku ning eesmärk saavutati: 26ndaks detsembriks oli koos üle 23 miljoni dollari. Kui see projekt on saanud kriitikat, kuna puude istutamise kasuefekt polnud nii suur, siis samade loojate uuem, ookeanidele suunatud initsiatiiv on suurem, parem ja võimsam.


Ookeanide puhastamine toimub kolmel moel.

  1. Spetsiaalselt väljakoolitatud eksperdid Ocean Conservancy’s Global Ghost Gear Initiative organisatsioonist on juba aastaid ookeanide puhastamisega tegelenud. Peamine prügi - hüljatud kalastustarbed - korjatakse kas otse ookeanipõhjast või hõljutatakse veepinnale, kust see kraanapaatide abil ookeanist välja tõstetakse

  2. Koostöös Ocean Conservancy’ga koolitatakse välja vabatahtlike grupid, kes üle maailma randadelt miljoneid naelu plastikprügi kokku korjavad. Nii puhastame kohad, kust reostus kõige rohkem välja paistab ning muudame need taas ikoonilisteks puhkusepaikadeks

  3. 1% maailma jõgedest on 80% jõgedest tuleva ookeanireostuse taga. Just nende jõgedega võitlemise on Team Seas enda ülesandeks võtnud. Organisatsioon nimega The Ocean Cleanup on loonud jõgesid puhastavad autonoomsed robotid nimega “Interceptors”, mis on juba praeguseks jõgedest rohkem kui 2 miljonit naela prügi koristanud. Rohelisel energial töötavad paatrobotid saavad töötada 24 tundi päevas ning on üks uudsemaid lahendusi reostuse probleemile!

Team Seas kogub oma kodulehel annetusi: nagu öeldud, iga annetatud dollari eest puhastatakse ookeanid ühest naelast prügist. Annetusi kogutakse detsembri lõpuni ning annetada saab igaüks - see on imelihtne! Ka ühedollariline annetus aitab nii palju, kui teeme seda kõik koos. Ookeanide tulevik on päriselt meie kätes ning meile on antud võimalus midagi suurt ära teha. Guugelda Team Seas ning suundu nende lehele, et aidata.

Keskkond maksab meie kiirmoe elustiili tõttu palju. Ookeanitaimed tagavad aga tervelt 70% meie sissehingatavast hapnikust ning ookeanid 97% tarbitavast veest. Iga päev suubuvad meie ookeanidesse aga mürgised kemikaalid nagu õli, elavhõbe, plii, erinevad pestitsiidid ning muud raskemetallid, mis mürgitavad veekeskkonda, lisaks satuvad aga toiduahela kaudu ka meie toidulauale. Kui inimesed nende kemikaalidega liigselt pikalt kokku puutuvad, võivad tekkida ohtlikud tagajärjed tervisele. Hormonaal- ja reproduktiivprobleemid on veel lihtsamate killast, kui pikem kokkupuude võib põhjustada koguni Alzheimeri või Parkinsoni tõbe. Kokkupuude kontamineerunud veega võib põhjustada allergilist löövet, kõhulahtisust või kõhuvalu.


Nii et teeme maailmale ühe imelise jõulukingi ning anname endale võimaluse tulevik veidi helgemaks muuta! teamseas.org Kõik visuaalid on võetud sellelt samalt leheküljelt


Comments


bottom of page