top of page
Search

Välisvahetuse töögrupi tegemised


Autorid: Liis Rull, Anette Remmelg ja paljud teised oma suvest kilde jaganud kaasautorid

Kui teised EAÜSi töögrupid saavad suvel mõneks ajaks rahulikult hinge tõmmata, siis välisvahetuse töögrupp toimetab nobedasti edasi ning nopib oma töö vilju eriti suvekuudel. Välisvahetusele mõeldes tasub alljärgnevat artiklitki vaadata kui üht omamoodi reisikirja, mis on kõigi suveseikluste vahel ja järel lõpuks mosaiikpildina valmis saanud. Kahtlemata on kõigil möödunud hooajal välisvahetusega seotutel sellest kogemusest täiesti omanäoline perspektiiv ning siinne kaleidoskoop pakub lugejale vilksatusi mitmest erinevast. 


Sõna on välisvahetuse eestvedajatel Üks välisvahetuse hooaeg on lõppenud ning algamas on uus. See on olnud üks hull sõit, aga minul (Anette - toim.) ja Sonjal pole veel niipea plaanis peatuda. Paljud tudengid ei teagi, millega täpselt välisvahetus aasta vältel tegeleb, ent loomulikult töötatakse muudkui selle nimel, et suvel saaksid meile tulla välistudengid paarikümnest riigist ning Eestist omakorda kaugemale minna mitukümmend Tartu Ülikooli arstitudengit. Pärast pea kaheaastast koroonapandeemiat, mis raputas välisvahetuse töögruppe rohkem kui  sajas erinevas riigis, sai sel suvel lõpuks ometi välisvahetust läbi viia pea igasuguste koroonaviiruse levikust tingitud takistusteta. 


Kõik algab ettevalmistusest Tegelesime suuresti nii-öelda klassikaliste ülesannetega: kandideerimisprotsessi korraldamine, väljaminejate abistamine dokumenditega, suhtlemine vastuvõtvate riikide, osakondade ja tuutoritega, tudengite dokumentide kontrollimine, infoõhtute korraldamine ning Eestisse saabujatele majutuse, sotsiaalprogrammi ja koolituste organiseerimine. Kõige emotsiooniderohkemad olid meie jaoks ilmselt siiski IFMSA Euroopa regiooni kohtumised Poolas ja Portugalis ning peaassambleed Põhja-Makedoonias ja Istanbulis, kus saime uusi ideid välisvahetuse arendamiseks. Samuti tegime pidevalt müügitööd ja läbirääkimisi teiste riikidega, saamaks lepinguid eriti magusate riikidega. Võime kindla peale öelda, et meie pingutused kandsid vilja!

Exchange Fair, asukohaks Põhja-Makedoonia, Ohrid (NEOd Sonja Liis Kaara ja Anette Remmelg)


EuRegMe Portugal, Porto (NEOd Sonja Liis Kaara ja Anette Remmelg)


Välisvahetuse uued tuuled ja tulevikuplaanid Kui varem on välisvahetusse saabuvad tudengid saanud kuuks ajaks praktikale tulla vaid Tartu Ülikooli Kliinikumi, siis sellel aastal oli võimalik esimest korda neid võõrustada ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Tänu sellele saime välisvahetuseks luua veelgi rohkem kohti. Üheks pööraseks eesmärgiks on muuseas järgmisel hooajal organiseerida välisvahetus lausa 95 tudengile!


Esimene koostööaasta Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga sujus oodatust libedamalt ja loodame järgmisel suvel ning edaspidi seda veelgi laiendada. 


Postkaarte Tallinnast Selle aasta juulikuus käisid Tallinnas PERHis praktikal neli välistudengit: Clara Belgiast, Nathalie Maltalt, Cheng-Han Taiwanist ja Eren Türgist. Nad kõik olid väga siirad, värvikad ja omanäolised inimesed. Igaühel oli selles väikeses välistudengite perekonnakeses justkui oma roll ja juba ühe tudengi puudumine oleks selle dünaamika pea peale pööranud. Niisiis – ideaalsemat koosseisu ei saaks paludagi!

Kuu jooksul kasvasime välistudengite ja kontaktisikutega omavahel üsna kokku. Käisime erinevates kohtades ja tegime asju, mida paljud meiegi hulgast – olgugi et me ise elame Eestis – polnud kunagi teinud ega näinud. 


Üks armsamaid ja naljakamaid hetki, mis neid nelja meenutades pähe tuleb, pärineb reisilt Riiga. Meie välistudengid seletasid toanurgas üheskoos väga kirglikult Riia välistudengitele järgnevat: „No, you don’t understand, the bus 17 takes us literally EVERYWHERE!”. See polnud esimene ega viimane kord, kui tudengid eelmainitud ühistranspordivahendi üle vaimustust väljendasid. Nimelt oli tegu bussiga, mis viis tudengeid kesklinna, bussijaama ja iga päev haiglasse praktikale. 


Haiglapraktika ei piirdunud tudengite jaoks vaid meditsiinialaste teadmistega. Iga päev võis kuulda lõbusaid lugusid: kord arutati juhendajaga Türgi poliitikat, siis aga õpiti koos Ivo Linna laule ja pärast haiglas veedetud päeva mindi koos õhtustki sööma.


Praktikajuhendajad märkisid, et välistudengite lisandumine haiglasse andis värvi nende igapäevatöösse ja ka nemad leidsid tudengite entusiasmist uut energiat. Tudengite tagasisidest jäi enim kõlama järgnev: „ …vaatamata kõigele, mis mulle õpetati, koheldi mind eelkõige kui sõpra.” Kuivõrd just selle tunde lootsime kõigile tudengitele välisvahetusest kaasa anda, oleme siinkohal kõigile asjaosalistele PERHist lõpmata tänulikud. 


Mainimist väärib kindlasti asjaolu, et viiest juulikuisest tudengist said suure tõenäosusega sõbrad kogu ülejäänud eluks. Juba saabumisel leidsid nad kiiresti ühise keele – liikusid varahommikuti ratastega haiglasse, sõid koos lõunat ning valmistasid pea igal õhtul üheskoos õhtusöögiks hõrke roogasid. Neil viiel tüdrukul tekkis alatasa uusi ideid, kuhu minna ja mida teha, seega tegevust jätkus neil küllaga ning nii mõnigi teeb juba plaane Eestit, eeskätt Tartut uuesti külastada.

Pildil vasakult paremale: Cheng-Han Taiwanist, Nathalie Maltalt, Clara Belgiast, Eren Türgist


Pildil vasakult paremale: Petra Sloveeniast, Anne Prantsusmaalt, Yasemin Šveitsist, Elena Maria Hispaaniast ja Bianka Ungarist.

Juulikuu välistudengid Riias.


Tartust Taevaskotta ja kõikjale mujale Rääkides Tartuga seonduvast, möödus see suvi suurel määral eelmistega sarnaselt. Erinevuseks oli aga see, et sel suvel oli meil rohkem tudengeid kui kahel eelmisel: juulis viis ning augustis lausa 12 välistudengit. Välistudengid ööbisid esimest korda Eesti Maaülikooli ühiselamus, kus saadi armas ning positiivne elamus. Igal hommikul sõideti haiglasse kas bussi või rattaga, mõni otsustas ka jalutuskäigu kasuks. 


Osakonnad, kus välistudengid praktikal viibisid, ulatusid günekoloogiast torakaalkirurgiani välja. Lisaks tegi üks tudeng Biomeedikumis teadustööd. Leidus tudengeid, kes võtsid oma välisvahetusest maksimumi: näitasid üles suurt huvi ja uudishimu ning esitasid oma juhendajatele võimalikult palju küsimusi. Vastutasuks näitasid juhendajad välistudengitele rohkem protseduure ja operatsioone, kus tudengid said end täiendada ning palju uusi teadmisi omandada. Samas ei näidanud kõik tudengid üles päris samaväärset huvi, mistõttu ei saanud nad ka tõenäoliselt sellist kogemust nagu mõned kõige entusiastlikumate seast.


Augustikuu Tartus oli tegelikult umbes täpselt nii kirju ja emotsiooniderohke, et on võimatu seda tervikuna lühidalt kirjeldada. Võib-olla sobivadki selle kuuajase lõpmatu seikluse ilmestamiseks hoopis järgnevad kergelt kaootilised väljavõtted toimunust:


Just nagu Tallinna vapral viisikul, ei olnud ka Tartus oma välisvahetust veetnud tudengitel kunagi ideedest (ega energiast nende teostamiseks!) puudust: väljaspool sotsiaalprogrammi jõuti omal käel rännata Rummu karjääri, Taevaskotta ning Saadjärve ligidale hingematvaid virmalisi vaatama. Veel ei pidanud kunagi kaks korda küsima, kas keegi tahab ükskõik millisel õhtul midagi teha – võis olla 101% kindel, et loomulikult tahab. Samuti selgus augusti käigus tehtud sotsiaalsetes vaatlustes, et Tartu vaim peidab end enamasti Genialistide Klubis või selle vahetus läheduses, kuna just sellest sai tudengite lemmikpaik, mida õhtuti väisata.


Kui hakata kirjutama kõigest, mida jõuti teha ja näha, kerkib tõtt-öelda rohkem küsimus, et mida siis ei nähtud või tehtud? Lühidalt saab sotsiaalprogrammi raames toimunust mainida kanuumatka Emajõel, NFDPd (National Food and Drink Party - toim.), tARTuFFi ühiskülastust, kohati kaelamurdval kiirusel möödunud Tallinn-Helsingi ekskursiooni, Ronimisministeeriumi külastust, rabamatka ja palju muud. Kes juhtus õigel õhtul Maarjamõisast mööda jalutama, võis kuulda, kuidas seal kõlas muusikaviktoriini raames helide kollaaž Aphex Twinist Arvo Pärdini ning hiljem vaba puldi tundidel keerati peale kaasaegne klassika Kanye Westist Kendrick Lamarini. Muusikalisest kompotist ei puudunud ka väidetavalt Tuneesia kõige populaarsem pulmalugu (samas arvati Veljo Tormise „Eesti pulmalaulude” tsükli peale, et need kõlavad rohkem lahutuslaulude moodi – võta siis nüüd kinni…). 


Üks augusti suuremaid ettevõtmisi oli kahtlemata kolmepäevane väljasõit Saaremaale. Kui esimese õhtu veetsime Kuressaarega tutvudes ning kohalikku ööelu uurides, siis teine päev viis meid kauaoodatud rannaretkele (kus võrkpall oli tõepoolest võrratu!) ning hubasesse Laasi-Jaani puhkekülla, kus sai kogeda õiget Eesti sauna ning maitsta grillroogasid ja ühes köögis eriti salaja valminud improvisatoorset küpsisetorti. Loomulikult tuli saaretuuri raamesse mahutada selliste kohtade külastamise nagu Kaali kraater, Panga pank, Muhu jaanalinnufarm ja nii muudki kohustuslikku.


Üks südantsoojendav tõdemus oli kindlasti see, et välistudengite puhul oli tegemist nii värvika, mitmekülgse ja inimlikult armastusväärse seltskonnaga, et sageli ei tundunud puhtalt kõiki ühendav eriala selle kõrval sugugi nii esmatähtis. Siiski meenutas see asjaolu end paaril korral õige humoorikast nurgast: näiteks siis, kui salapärase, õnneks kõigil leebelt möödunud viiruspuhangu järgsel hommikul võis pannkoogilaua taga ning hiljem praamilgi kuulda elavat arutelu S. aureus’e inkubatsiooniaja ja levikuteede üle. Või siis, kui tagasiteel Viljandist jäätist haarates rääkis üks tudeng, kuidas ta oli paar päeva tagasi telefonis emale kerget külmetust maininud ning saanud seejärel küsimuse „Tunned sa juhuslikult mõnd arsti?”. Selleks ajaks juba kerges reisiväsimuse udus olnud kaasränduritel polnud muud varianti, kui Viljandi Lossimägedes naerust kõverasse vajuda. 


See, mitu linnukest kuu aja jooksul Tartu tudengite kohustuslike tegude kolmikusse kirja saadi või milliste fraaside kaudu esmajoones eesti keelega tutvuti, jäägu igaühe enda teada. Igatahes pugesid kõik Tartus viibinud välistudengid teineteisele ja kontaktisikutele kõvasti südamesse. Seda illustreerib asjaolu, et „ametlikule” viimasele ühisele õhtusöögile järgnes veel teinegi, kus hüvastijätud oleksid tahtnud veelgi pikemaks venida.

Ühispilt Koguva küla lähistelt / Saaremaa reisi alguses


Augustikuised välisvahetuse tudengid ja kontaktisikud Muhu jaanalinnufarmis / Saaremaa reisi finišile lähenemas


Aitäh meie imelistele LEOdele Elektra Pallasmale, Trini-Carmen Tuulikule ja välisvahetuse Instagrami kontot meisterlikult hallanud Laura Maria Pennarile!


Ootame kõiki huvilisi järgmise hooaja riikide tutvustamisele 4. oktoobril! Kindlasti tasub silma peal hoida ka välisvahetuse Instagrami kontol @estmsa_exchange


Comments


bottom of page