top of page
Search

August meeting


Autor: Doris Poolamets


Iga aasta leiab aset kaks IFMSA (International Federation of Medical Students Association) General Assembly’t ehk GAd. Need toimuvad augustis ja märtsis. Sellest tulenevad ka nende nimed: August Meeting (AM) ja March Meeting. Need on lihtsalt öeldes nagu EAÜSi üldkoosolekud, mis on 7 päeva pikad ning koosolekutele lisaks toimuvad erinevad töötoad ja sotsiaalprogrammid. Töötubasid saavad kõik valida vastavalt oma töörühmadele: SORE, SCOPE, SCOME, SCORA, SCOPH (standing committee on public health), SCORP (standing committee on human rights and peace), NMO management ja Presidents sessiooni. Mina osalesin SCORPi ehk rahu ja inimõiguste töörühma sessioonidel.


Saabusime Türki koos enamusega delegatsioonist, kus ootas meid juba soe kliima lõõskava päikesega. Enamik esimesest päevast kuluski hotelli sõitmisele, hotelli võtmete kättesaamisele ning lifti ootamisele. Õnneks selgus juba pea tõsiasi, et teenindusliftidega sõites kulub palju vähem aega. Pärast liftide sõud ootas meid juba ees üks luksuslik õhtusöök avatud buffet’ga, kus leidus igale maitsele midagi ning mis varieerus päeviti veidi, et ikka tutvustada võimalikult täiuslikult türgi kööki. Õhtut sisustas meil veel opening ceremony, kus oli nii kõhutantsija kui ka Türgi meesrahvatantsijate trupp. Esinemised said suurima aplausi just EMR (East Meditarrean region) regioonilt, kes ikka oskasid kaasa elada! Päev lõppes veel peoga, kuid enamik meie delegatsioonist otsustas selle asemel ennast hoopis välja puhata.

Teine AMi päev algas väga vahvalt, nimelt EDI — equality vs equity, diversity ja intersectionality sessiooniga, mis oli samasugune kõikidele rühmadele, kuid rahu ja inimõiguste puhul läks see väga ladusalt, sest kõigile olid terminid selged. Sellest hoolimata oli väga huvitav uuesti kõike meelde tuletada ning veidi ka uut õppida. Peale seda leidis aset veel hommikusse planeeritud triaaži simulatsioon, kus oli võimalik analüüsida erinevaid triaaži situatsioone. Pärastlõuna möödus isegi veel toredamalt regionaalsessioonidega. SCORPi regionaalassistent alustas sessiooni ebatavalise tiimitöö arendamise mänguga. Nimelt saime kujutlusvõime abil teha mohiitosid! Peale soojendusharjutusi arutles SCORP lähemalt enda regiooni probleemide üle. Minu grupp valis teemaks natsionalismi kasvu, kuna mitmed grupi vaated lähevad inimõigustega vastuollu, nt migratsiooni teemal. Selle teema põhjal proovisime koostada projekti, et inimeste hulgas teadlikkust tõsta ning avatud arutelu suurendada. Teised grupid valisid teemadeks veel nt inflatsiooni, “Violence towards young people” ja ravimikriisi.

Õhtu ei saanud aga päevast kuidagimoodi kehvem olla ning seetõttu veetsime selle maitstes hõrgutisi (ning jooke) erinevatest maailma nurkadest. Meie laua kõige populaarsemateks maiustusteks osutusid Mõnus Maius ning maksapasteet. Jookidest oli ülimalt populaarne Vana Tallinn, millega oli hea reklaamida linna, kus me poole aasta pärast March Meetingul uuesti kokku saame! 

Kolmas päev algas SCORP strateegia vastuvõtmisega, mis sujus vägagi libedalt — nemo contra ehk vastuhäälteta. Peale seda oli meil veel aega osaleda ühel sessioonil, mis käsitles naisi võimupositsioonidel ning kas nad on haavatavamad. Minu kurbuseks andsid seda sessiooni kaks meest, mis tekitas tunde, nagu mehed teaksid taaskord paremini, kuidas naised peaksid end mingites situatsioonides tundma. Seetõttu olin sessioonis väga pettunud, kuid see-eest oli palju, millest lõunasöögilauas jutustada. Peale lõunasööki suundusime koos Eva, Triinu ja Annikaga Istanbuli. Seal käisime vaatamas Hagia Sophia, Galata torni ning muidu ilusaid vaateid. Kindlalt oli kõige ilusamaks hetkeks päikseloojang Bosporuse väina kaldal. Tagasi jõudes soovisin aga aidata presidentide sessioonil osalejaid ning näha, mis seal ikka õigemini toimub, seetõttu jäin kuulama plenaariume. Need sessioonid kestsid peaaegu iga päev varajaste hommikutundideni, 6ni või 7ni hommikul, ehk oli hea, kui nende läbiviijaid sai vähemalt mõneks ajaks puhkama lasta. Mina aga nii tubli ei olnud ning jätsin juba kella 3st meie vapra “Head of Delegationi” ehk Idla sinnapaika, et järgmisel päeval olla suuteline sessioonidel osalema. 

Neljas päev oli taaskord üks meeleolukamaid. Päev algas Activities Fair’iga, kus erinevad riigid tutvustasid enda projekte. Minule oli kõige meeldejäävamateks Iraani, Kanada ning Kreeka projektid. Iraani projekt keskendus arstitudengile sobiva psühhoterapeudi leidmisele ning üleüldiselt rääkis psühhoteraapia põhitõdedest. Kanada projekt oli suunatud arstitudengite seas rassismi vähendamisele ning proovis arstitudengitele õpetada, kuidas on kõige efektiivsem immigrantidega tööd teha. Kreeka projekt tegeles uimastisõltlaste vastaste stigmade vähendamisega, et neil oleks kergem oma edaspidist teekonda paranemiseni jätkata. Kõige rohkem silmi avav oli siiski Lähis-Ida projekt, mis keskendus enne abiellumist seksuaalsel teel levivate nakkuste testidele ning geenitestide tegemisele. See oli üllatav, sest Eesti või isegi Euroopa piires ei tuleks mõttessegi, et geenitest oleks väga vajalik osa, sest abielluv paar võib olla väga lähedalt suguluses (nt esimese põlve nõod). Ka see õhtu osalesin plenaariumil, mis oli taaskord väga huvitav ja põnev kuulata, sest vastas nii mõnelegi mu küsimusele, mis mul IFMSA osas oli olnud, kuid õhtu venis taaskord pikale ning sellel päeval oli kohe õudne väsimus sees.

Viienda päeva hommikul toimus meil Euroopa regiooni sessioon, kuid minu sees olev väsimus oli veelgi kasvanud ning olin üpriski tõbiseks jäänud. Poole sessiooni pealt suundusin oma hotellituppa magama, kus mu vapper toakaaslane Triin veel eelmise öö/hommiku plenaariumist ennast välja puhkas. Lõunalt tagasi sammudes kurtsid kõik teised, et mingi õudne hais on koridoris, kuid mina seda ei tundnud. Sellepeale otsustasime, et mul tasuks koroonatest ära teha. Tõepoolest jõllitas mulle testilt otsa kaks selget triipu ning mina pidin end viimasteks päevadeks isoleerima hotellituppa. Sellest õudsest uudisest hoolimata sain interneti vahendusel osaleda plenaariumidel ning hiljem jõudsid kohale ka viimase päeva sessioonide materjalid. Kahjuks oli see viimane päev just enim sessioone sisaldav, kuid väga ägedaid uusi sõpru ja kogemusi jõudsin ka esimese viie päevaga saada! 


Comments


bottom of page