top of page
Search

Kuula mind

kuula_mind

#kuulamind ehk kuidas arstitudengite kampaania tõi avalikkuse ette tervishoiutöötajate lood


Autor: #kuulamind kampaania meeskond, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts


17. novembril alustas Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) sotsiaalmeediakampaaniaga #kuulamind, et panna isiklike lugude kaudu inimesi mõtlema koroonaviiruse mõjule, kutsuda üles rääkima oma perearstiga vaktsineerimisest ja olema vastutustundlik. Nelja nädala jooksul jagasid videotes ja arvamusartiklites oma lugusid arstitudeng Aana, arst Anni, ämmaemanduse tudeng Maria ning õde Mariam. Kuigi kampaania lõpuks tundus koroonaeelne elu juba silmapiirile kerkivat, oli see siiski vaid soovunelm, sest nakatumine kasvab taas hoogsalt.


Kampaania idee sai alguse sügisel, kui järjekordne viiruselaine oli saavutamas haripunkti ning meie, arstitudengid, tundsime, et tahaksime teha veel midagi enamat, et olukorda ühiskonnas parandada. Kahe nädalaga panime kokku meeskonna ja plaani, leidsime projektis osalejad ja koostööpartnerid ning avaldasime esimese video ja artikli.

Tahtsime projektiga tähelepanu keskmesse tuua just inimeste isiklikud lood. Tänapäeva ühiskonnas kipume tihti keskenduma arvudele, kuid tegelikult on iga arvu taga inimene. 300 arstitudengit, kes olid valmis haiglatesse appi minema – kolmesaja noore lugu, kes jätsid kõrvale tavapärase õppetöö, et anda enda panus Eesti tervishoidu. Päev kümne koroonasurmaga – päev, mil kümme perekonda jätavad oma lähedasega hüvasti varem, kui oleks pidanud. Kahjuks aga ei näita need kurvad arvud veel sugugi kahanemise märke. 

Kampaania #kuulamind jõudis palju kaugemale, kui me oleks eales osanud ette kujutada ning oleme saanud tohutult palju toetusavaldusi. Kuid see kõik oleks ennast ära tasunud ka siis, kui see poleks leidnud nii laia kõlapinda, sest saime tunda osalejate tänu, kellel avanes lõpuks võimalus jagada oma lugu. Keegi neist polnud seda varem avalikult teinud, heal juhul olid nad vahetanud mõtteid omakeskis teiste meditsiinitöötajatega, halvemal juhul hoidnud enda sees. See oli nende kaitserefleks, et mõelda kõigele halvale nii vähe kui võimalik ja hoida nii ennast kui ka oma lähedasi.

Kuigi nüüd tekkis neil võimalus oma lugu jagada, ei tähenda see, et lugu siinkohal peatuks – iga uus koroonapatsient, valves veedetud öö, vahelejäetud kokkusaamine perekonnaga või järjekordne surm, mille oleks saanud enne haiglasse jõudmist ära hoida, suurendavad nende koormat jätkuvalt. Kuid nagu ütles oma loos anestesioloogia ja intensiivravi arst-resident Anni: kui ta suudab oma lugu jagades mõjutada kasvõi üht inimest ning suunata teda rääkima vaktsineerimisest oma perearstiga, siis suudab ta teha tema jaoks rohkem, kui ta suudaks teha intensiivravi osakonnas tema raviarstina.

Me oleme lihtsalt tudengid – tudengid, kes tahtsid midagi päriselt ära teha. Meis on motivatsiooni ja teotahet. Korraldasime kampaaniat oma vabast ajast, õppimise ja töö kõrvalt, sest me kõik nägime selle vajalikkust ja potentsiaali. Nii sai kampaania üheks juhtmõtteks „Räägi vaktsineerimisest oma perearstiga“. Infot levib meeletult, nii tõest kui väära, ning infomüras orienteerumiseks on meie arvates parim lahendus suhelda spetsialistidega – inimestega, kellel on vajalikud teadmised nii meditsiini kui ka konkreetse inimese haigusloo kohta. Praeguses olukorras on muretsemine väga loomulik ning seega on kõige parem saada personaalset nõu just lähedaselt professionaalilt.

Meie soov anda oma panus ühiskonna paremaks muutmiseks on vaid suurenenud. Tööd täis päevade ja unetute ööde asemel jääb meile aga meelde eelkõige see valu, mis kostis kõigi kampaanias osalejate jutust: millise jälje on koroonakriis jätnud nende tervisele ja perekondadele, kuidas nad ei ole enam kindlad, kas tahavad tulevikus üldse meditsiinivaldkonnas töötada, ning kuidas nad on pidanud vaatama surevaid patsiente, teades, et ei suuda nende heaks enam mitte midagi teha. Need lood liigutasid meid korduvalt pisarateni ning võtsid kõiki sõnatuks. 

Meis on jätkuvalt tahet aidata kaasa praeguse olukorra parandamisele. Lisaks motivatsioonile ja ärategemise soovile on aga hädavajalikud ka head inimesed sinu ümber - inimesed, kes tulevad ideedega kaasa ning näevad neis potentsiaali. Ükski arstitudeng poleks suutnud sellist kampaaniat üksi ära teha, kuid edu võti seisneb koostöös. Samamoodi on ka koroonakriisiga – vaid üheskoos suudame teha sellele lõpu. 

Kuigi meie kampaania on lõppenud, ei tähenda see, et koroonaviirus kuhugi kadunud oleks. Oleme sellega käsikäes elanud juba kaks aastat ning kõik igatsevad endise elu juurde tagasipöördumist. Aga nagu oleme näinud, ei piisa vaid 50 või 60% elanikkonna tegutsemisest – kõik inimesed peavad ühise eesmärgi nimel töötama. Seega peame üheskoos võitlust viiruse vastu jätkama, käituma vastutustundlikult, hoolima nii teistest kui iseendast. Nagu küsis intensiivraviõde Mariam oma loos: „Kui paarikümne aasta pärast järgmised põlvkonnad küsivad meilt, mida meie tegime COVID-19 ajal, et pidurdada viiruse levikut, mida igaüks meist vastata saab?“ 

Lisainfo kampaania kohta ning arvamuslood ja videod leiad meie kodulehelt https://www.eays.ee/kuulamind/

コメント


bottom of page