top of page
Search

Vaimse tervise ja seksuaaltervise sisekoolitusest - seltsikate muljed


Head Curare lugejad!


Sel nädalal alustame veebi Curares sarjaga “Suured üritused ja projektid Seltsis”. Kaks ütlemata vahvat ja aktiivset seltsikat käisid seksuaaltervise ja vaimse tervise ühisel sisekoolitusel ning jagavad teiega nüüd oma muljeid ja emotsioone. Seega soovin teile mõnusat lugemist ning nädala pärast saab lugeda juba esmaabi ja tervisliku toitumise ühiskoolituse muljetest!


Vaimse tervise lektorite koolitus - õige asja eest väljas

Autor: Elis Riin Tars


15-29-aastaste inimeste seas on peamine surma põhjustaja suitsiid. 75% vaimse tervise häiretest saab alguse enne 24. eluaastat. See väga sünge statistika näitab, et midagi tuleb ette võtta. Kuigi järjest enam räägitakse vaimsest tervisest ning sellega seotud probleemidest, on hoolimata suuremast teadlikkusest ikkagi väga palju stigmat ning ei julgeta või osata abi otsida. Selleks tulevad appi vaimse tervise lektorid, kes käivad põhikoolides ja gümnaasiumides rääkimas vaimsest tervisest, probleemide ennetamisest, enda ja teiste aitamisest ning stigmast. Vajadusel suunatakse noort edasi, et ta saaks abi. Selle aastane koolitus toimus 8.-10. oktoobril Konguta koolis. Osalesin ka ise, et anda oma panus ning aidata abivajavaid noori.

Autor: Kristiina Tasane


8. oktoober

Koolitus algas õhtupoole ning esmalt tutvustas projektijuht Markus ennast ning seda, mida me tegema hakkame. Järgnes Merle Purre avaloeng stigmast ja selle kummutamisest. Jagati nii näpunäiteid, kuidas noortega suhelda, millist keelekasutust valida, kuidas kogemusest rääkida kui ka seda, kuidas stigmaga võidelda. Saime ka väiksemates rühmades arutleda müütide üle, mida oleme kuulnud. Peale loengut oli õhtusöök ja vaba aeg, kus sai tutvuda tulevaste kaaslektoritega, ning sotsiaalprogramm, kus tutvusime ja meisterdasime üksteisele ümbrikud, kuhu sai 3 koolituspäeva jooksul teistele toredaid kirjakesi jätta.

Autor: Kristiina Tasane


9. oktoober

Hommik algas võimlemise ja maitsva hommikusöögiga. Kuid siis läksid teemad tõsisemaks ning esimene töötuba oli suitsiidi kohta. Kliiniline psühholoog Kaia seletas lahti erinevaid mõisteid ja riskitegureid ning koos arutasime läbi, kuidas märgata riskikäitumist ja mida teha edasi. Edasi läksime Merle töötuppa “Kuidas toetada murega noort”. Seal saime kohe praktiliselt tegutsema asuda. Esmalt peegeldasime, mida meie paariline meile rääkis ning seejärel tuli rollimäng. Kolmeses rühmas oli üks lektor, üks murega noor ning üks pealtvaataja, kes jälgis kella ja vestlust. 

Sai kolm korda erinevaid situatsioone läbi mängitud ning ohtralt praktilisi oskusi. Peale pisikest pausi rääkis Lahendus.net mentor ja õpilasnõustaja Sandra abi otsimisest ning võimalustest ja toe pakkumisest. Peale lõunasööki saime osa võtta Kuldvillakust teemal vaimse tervise vitamiinid, kus saime võimelda, teistele komplimente teha, lihtsalt laiselda ning palju muud. Õhtul oli esimene ja ainuke vabatahtlik töötuba, kus sai õppida, kuidas jagada oma kogemuslugu. Peale seda rääkis Merle stressist ja läbipõlemisest, kuidas seda ära tunda ja mida teha. Õhtul oli taaskord sotsiaalprogramm, mis algas kõigepealt eksamiga kodus üle vaadatud meeleolu-, ärevus- ja söömishäirete loengute kohta. Ja kus veel tänapäeval eksamit teha, kui mitte Kahoodis. Peale seda olid mängud ning sai piiluda, mida tegid seksuaaltervise lektorite koolitusel osalejad, sest neil oli kostüümid ja võistlused.


10. oktoober

Päev algas taaskord võimlemise või meditatsiooniga. Toimus kolm loengut. Jüri Käosaar jagas praktilisi nippe, kuidas oma loengut õpilastele läbi viia. Vaimse tervise lektorid ning arstitudengid Kristiina ja Anne tegid näidisloengu ning vastasid kõigile küsimustele. Peale lõunat oli viimane töötuba, kus arutasime läbi küsimused, mis võivad noortel tekkida. Seejärel oli lõpetamine, kus Markus ütles paar sõna ning saime kätte tunnistused.

Autor: Kristiina Tasane


3 päeva olid täis toredat seltskonda, palju uusi tutvusi ning teadmisi ja praktiliste oskuste omandamist. Kõik selleks, et aidata noori. Lähinädalatel annavad kõik koolitusel osalejad prooviloengu ning seejärel oleme valmis juba noorte ette astuma ja üheskoos stigmat kummutama ning noori aitama asuda.


Seksuaaltervise lektorite koolitus

Autor: Annika Õunapuu


Kuulsin seksuaaltervise lektorite koolitusest esimest korda EAÜS 101 üritusel. Teadsin kohe, et see on miski, millest tahan osa saada. Õpetamine üldiselt mulle meeldib ning seksuaaltervis on piisavalt väljakutsuv teema, mida noorematele edasi anda. Niisiis hoidsin ennast kursis seksuaaltervise töögrupi tegemistega ning kui nägin Facebook’is koolituse event’i vajutasin going nupule. Tuleb tunnistada, et going ise tuli palju kiiremini, kui avalduse enda täitmine, kuid ka see sai viimasel hetkel tehtud.

Aeg möödus ning juba oli käes päev enne koolitust. Pakkisin asju ning otsisin riideid sotsprogrammi jaoks. Vastavalt etteantud sarjale oli vaja leida endale sobiv riietus. Meid jaotati nelja tiimi: „Ru Paul’s Drag Race“ (minu võistkond <3), “Lucifer”, “Peaky Blinders” ja “Downtown Abby”. Leidsin endale kapist võrksukad ning nahkkleidi ja viskasin need koos kontsadega kotti. Järgmisel päeval laenasin veel sõbralt mati ning olingi laagriks valmis.

Autosõit Konguta kooli oli mõnus ning täis laulmist (tänks Annika ja Daniel <3 ). Kohale jõudes tuli kohe hakata tegema raskeid otsuseid, sest magamine oli jaotatud kolme tuppa: peoloomad, öökullid, unimütsid. Valisime satsiga öökullid, sest eeldasime, et see on inimestele, kes on kaua üleval, aga on vaiksed (aka teeme öösel keemia teste, mis on veel tegemata jäänud).

Puhkuseks meile aega ei antud, sest juba samal õhtul saime sissejuhatava loengu ja väikse sotsprogrammi osaliseks. Esimestes loengutes jagati teadmisi seksuaaltervise töögrupist endast ning inimese anatoomiast. Saime ka endale väikese püha raamatu, kus on kirjas kogu vajalik info ning meetodid, millega noorematele õpilastele teadmisi edasi anda. Sotsiaalprogrammi jooksul saime omavahel rohkem tuttavaks ning saime aru, et sõnad seks ning vulva ei ole piinlikud. Tegime ka üksteisele valmis ümbrikud, milledesse oli võimalik 3 päeva jooksul üksteisele häid sõnumeid kirjutada.

Pilt korraldusmeeskonnalt

Pilt korraldusmeeskonnalt

Laupäev algas hommikuvõimlemise ning väga hea hommikusöögiga (ma lihtsalt väga armastan piimaga krõbinaid, okei). Järgnes päev täis loenguid. Arutlesime selle üle, et on oluline rääkida seksist avatult ning mitte külvata hirmu. Avasime vägivalla teemat ning jõudsime järeldusele, et on küll olemas seksuaalne, vaimne, füüsiline ja majanduslik vägivald, kuid need kõik on üksteisega seotud ning põimitud. Soolise ja seksuaalse identiteedi juures rääkisime genderbread’i mehikesest ning selle juurde käivatest mõistetest. Peale lõunat saime rääkida pornost ja masturbeerimisest, suguhaigustest ning rasestumisvastastest vahenditest. Iga teema juures rõhutati üle, mida mingis vanuses õpilastele on sobilik rääkida ning kuidas sõnumit võimalikult hästi edasi anda. Kondoomirallil saime üle korratud olulisemad asjad kondoomide hoiustamise juures ning ka ise kondoomi mulaaži peale panna. Õhtul külastas meid veel günekoloog Mall Heltermaa, kes avas meile veel kokkuvõtvalt seksuaalteemat enda vaatepunktist ning andis meile imelisi raamatusoovitusi (aitäh!).

Aaa ja kõige selle vahepeal jõuti meid paaridesse jaotada, sest meid ootas järgmisel päeval etteantud teemal näidistunni andmine. Pärast kõiki loenguid oli meil umbes tund, et enda etteaste läbi mõelda. Peale seda tuli tõmmata selga kostüümid ning liituda sotsprogrammiga.

Tegevused olid kõik üht või teistpidi seotud seksuaaltervise töögrupiga, kuid üllataval kombel ei olnud ükski aspekt nende tegevuste juures piinlik (mine sa tea, võib-olla oli asi heas seltskonnas). Igatahes sai tantsitud, erinevaid sekspoose läbi arutatud ning nišitooteid valmistatud. Oli lõbus! Hilisõhtul leidsime endid aulas tantsimas ning hiljem koridori põrandal kõik koos sõbralikke kirjakesi igaühe ümbrikutesse kirjutamas.

Pühapäeva hommikul oli küll raske üles tõusta, kuid hommikuvõimlemine tegi kõik paremaks (tänud Grete!). Saime taas hommikusööki ning siis ootas meid ees didaktika tund veteranist Ann Leeniga. Saime õpetamiseks palju näpunäiteid ning harjutasime ka mõned ebamugavad küsimused omakeskis läbi.

Selle järel hakkasime ise tunde andma. Ega ikka ei olnud nii lihtne, kui tundub. Kuigi peab tunnistama, et publik elas väga (võib olla kohati isegi liiga) enda rolli lastena sisse. Siiski said kõik esimese korra kohta päris hästi hakkama ning meel oli hea.

Ja oligi kõik! Saime oma asjad kokku pakkida. Sõime koos kooki, saime tunnistused ning vahetasime kallistusi. Sõitsin oma ägeda satsiga tagasi ühikasse ning istusin, et veel lugeda läbi kirjad, mida eelnevalt mainitud ümbrikust leidsin. Need kõik olid väga soojad ning kleepisin need endale seina peale (kesiganes kirjutas, et mul on head dancemove’d – oled minu südames).

Kokkuvõttes: palju informatsiooni, vähe und, ägedad kaaslased, hea söök ning enesekindluse boost’imine. Aitäh korraldajatele, et sain ühe nädalavahetuse just nii veeta!

Pilt korraldusmeeskonnast

Comments


bottom of page