TEADUSMINUTID
Koostöös teaduse töögrupiga
28.10.24
Kella keeramise mõjud
MINUTI AUTOR: Mari-Liis Hain
​Kella keeramine kevadel ja sügisel mõjutab meie und ja heaolu enam, kui arvata võiks! Kuigi sügisel võib tunduda, et saame lisatunni und, toob see tegelikult endaga kaasa segaduse meie bioloogilistes kellades, mis võib tekitada unehäireid ja väsimust. Uuring toob esile, et see muutus mõjutab meie tervist ka pikaajaliselt, mistõttu on hakatud toetama kella keeramise kaotamist.
08.10.24
Koffeiini mõju auditoorsele tähelepanule
MINUTI AUTOR: Maria Saaron
Kanada teadlased uurisid koffeiini mõju auditoorset tähelepanu nõudva ülesande täitmisel, andes osalejatele 200mg koffeiini sisaldavat nätsu või tavalist nätsu platseebona. Tulemused näitasid, et kofeiini tarbinutel oli märkimisväärselt suurenenud tähelepanuvõime, parem sooritus ülesande täitmisel ning positiivsem meeleolu. Seega, kofeiini tarbimine võib parandada tähelepanuvõimet, vähendada mõtete uitamist ning meeltesegadust, kuid kofeiini farmakokineetika varieerub inimeste vahel ning ei pruugi igaühel samasuguseid efekte anda.
21.10.24
Üliõpilaste vaimne tervis
MINUTI AUTOR: Andrei Firsov
Üliõpilased kogevad erinevaid akadeemilisi ja psühholoogilisi muutusi, mis muudavad nad vastuvõtlikumaks vaimsetele probleemidele, nagu depressioon ja enesevigastamine. Uurides, kuidas õppetööga toimetulek mõjutab vaimset tervist, on teadlased jõudnud järeldusele, et: Toimetulek, akadeemiline stress, vaimne tervis ja inimsuhted moodustavad ühtse terviku. Õppetööga toimetulek on tihedalt seotud akadeemilise stressiga, mis omab suurt mõju vaimsele tervisele. Tugevamad inimsuhted vähendavad akadeemilise stressi negatiivset mõju vaimsele tervisele.
14.10.24
Kalorite piiramise seos elueaga
MINUTI AUTOR: Hans Mattias Süld
Teadlased leidsid, et kalorite piiramine ja vahelduv paastumine pikendab hiirte eluiga, mis pikenes proportsionaalselt piirangute ulatuslikkusele. Leiti, et 40%-line kaloripiirang avaldas kõige tugevamat eluiga pikendavat mõju, kuid tõi kaasa lihasmassi vähenemise ja immuunsüsteemi võimekuse languse. Uuringu tulemused viitavad, et toitumise piiramine teeb enamat, kui lihtsalt tasakaalustab rasvumise negatiivseid mõjusid. Eeldatakse, et sarnane mõju avaldub ka inimestes.