top of page
Search

Raamatuarvustus Adam Kay "Twas the Nightshift Before Christmas"
Autor: Merili Jauk


Adam Kay on briti kirjanik, koomik ning endine arst, kes töötas arstina kuus aastat (2004–2010; peamiselt sünnitusabi ja günekoloogia osakonnas), enne kui dramaatiline juhtum haiglas sundis teda uut karjääri valima. Kõigi nende aastate jooksul pidas ta päevikut, mille põhjal on sündinud nii käesolev raamat kui tema eelmine bestseller “This Is Going To Hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor” (ilmumisaasta 2017; eesti keeles avaldatud 2018).

“Twas the Nightshift Before Christmas” on Kay teine, 2019. aasta oktoobris ilmunud raamat, mis valgustab halastamatu aususega arstide elu aasta kõige rõõmsamal ajal, jõuludel. Raamatusse on jõudnud 25 lugu Adami arstikarjääri mahtunud kuuest jõuluperioodist. Küll aga on siinkohal paslik mainida, et lood ei ole eriti jõuluse õhustikuga: rinda tuleb pista nii tööle mittesobiliku keelekasutuse kui õnneliku lõputa lugudega. Not your average Christmas book.Ajal, kui pea kõikide teiste erialade esindajad saavad perekeskis jõulupraadi nautida, kinke avada ning jõulufilme (muidugi “Visa hinge”) vaadata, on meditsiinipersonal tööl. Niisamuti ka Adam, kes ei saanud kuue arstina töötatud aasta jooksul ühtegi jõulupüha kodus perega veeta. Selle asemel oli ta koos ületöötanud kolleegidega haiglas ning päästis elusid, sest meditsiinilistel probleemidel jõulupuhkust ei ole.

Adami jõulujuhtumite hulka mahtusid nii mõnedki pead vangutama panevad olukorrad. Mida teed, kui sinu valve ajal jõuab EMO-sse laps, kes on näost roheline (ja mitte lihtsalt roheline, vaid suisa helendab)? Tuleb välja, et kui (ilmselt jõuluteemaliste) kõrvarõngaste küljest lahti harutatud LED-lamp nelja-aastase ninna jõuab, on tulemus just selline. Teisi huvitavaid juhtumeid saate lugeda raamatust – midagi peab ju ka endale avastamiseks jääma.


“Twas t he Nightshift Before Christmas is a love letter to all those who spend their festive season on the front line, removing babies and baubles from the various places they get stuck, at the most wonderful time of the year.”


Raamat aitab kõige muu hulgas mõista, et ka arstid on kõigest inimesed oma rõõmude ja muredega, mis paraku ei kao kuskile, olgu tegemist mõtteid mujale viiva kriitilise patsiendi või jõuludega. Vaatamata raskustele teevad nad tööd austuse ja kirega, mis ei jää tähelepanuta – tänulikud patsiendid ja nende lähedased annavad mõista, et tehtud töö on seda aega, peamurdmist ja magamata tunde väärt. 

“A lot of the reward for this job comes in the form of a warm glow. It doesn’t make you look any less tired, you can’t pay the rent with it, and it’s worth a lot less than the social life you’ve traded it for, but this comforting aura of goodness and purpose definitely throws light into some dark corners and helps you withstand a lot of the shit.”

Kuigi pealkiri on paljulubav ning leidsin, et just selle raamatu arvustus võiks (puhtalt pealkirja põhjal hinnates) kõige paremini jõuluhõngulisse Curaresse sobida, pean siiski väikese pettumusega ütlema, et antud raamat ei küündi minu silmis sama autori eelneva teose tasemele. Lugedes tekib ootus, et jutustatav lugu jõuab kuhugi, kuid tegelikult on tegemist lihtsalt väljavõtetega ühe nooremarsti, kellest te tegelikult ei tea mitte midagi, päevikust. Enne, kui langetate otsuse seda raamatut lugeda (või mitte lugeda), soovitan ära lugeda teose “This Is Going To Hurt” ning selle põhjal otsustada, kas tulla tagasi ka antud teose juurde või mitte. Positiivsena tooksin välja, et tegemist on mõnusalt lühikese lugemisega, mis sobib hästi täitmaks paari tundi vabast õhtupoolikust, ning naer ja emotsioon “appi, kas inimesed tõesti teevad selliseid asju” on igal juhul garanteeritud!

Kui jõuluvanale on kiri veel kirjutamata ning tunned, et see raamat ei ole siiski päris sinu rida, kuid vaheajal võiks seaprae ja hapukapsa kõrvale õpikutele vahelduseks ka midagi muud meditsiinilist lugeda, siis äkki leiad midagi sobivat järgnevate soovituste hulgast:

  1. Adam Kay “This Is Going To Hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor”. Mõtlemapanev teos, mis valgustab halastamatu aususega arstielu tagamaid. Raamat on tõlgitud ka eesti keelde (“See teeb haiget”).

  2. Henry Marsh “Do No Harm”. Autor on neurokirurg, kes annab oma raamatuga unustamatu ülevaate inimlikest draamadest, millega üks arst iga päev haiglas kokku puutub. Ennekõike paneb raamat mõtlema selle üle, kuidas ka elu kõige raskemate otsustega silmitsi seistes lootust ja usku säilitada. NB! Silmahaiguste õppejõu Kalev Nõupuu sõnul raamat, mida peab lugema iga (tulevane) arst! Raamat on tõlgitud ka eesti keelde (“Ära tee kahju. Elust, surmast ja neurokirurgiast”).

  3. Paul Kalanithi “When Breath Becomes Air”. Hingepuudutav mälestusteraamat 36-aastase neurokirurgi poolt, kel diagnoositakse kümneaastase õpiteekonna lõpusirgel neljanda staadiumi kopsuvähk. Raamat on tõlgitud ka eesti keelde (“Kui hingusest saab õhk”).

  4. David Nott “War Doctor: Surgery on the Front Line”. Autor on üks maailma parimaid traumakirurge, kes on töötanud vabatahtlikuna nii ohtlikes sõjakolletes (Afganistan, Sarajevo, Süüria jt) kui ka suurte looduskatastroofide likvideerimisel. Raamatust leiavad midagi nii sõja- ja katastroofimeditsiini ja traumaentusiastid, kuid ka teised huvilised!

Kindlasti saab mõne nimekirjas oleva raamatu arvustust lugeda ka tulevasest Curarest.

Lugemisteni!

Comentários


bottom of page